פעילות יצהר (מסיק זיתים)

נובמבר – דצמבר / חשוון – כסלו

חוויה חקלאית מזמינה אתכם להכיר מקרוב את חווית מסיק הזיתים ותהליך הפקת שמן זית כפי שהיה נהוג בימי קדם

הפעילות מלווה בהסברים ובהקשרים לימי קדם בכלל ולחג החנוכה בפרט.

יום הפעילות יתחיל במפגש באוהל המבקרים בו הקבוצה תקבל הסבר על כל הפעילות במהלך היום. לאחר דברי הפתיחה נכנס לכרם הזיתים עם נטלות וגיגית (כלי מסיק) בליווי הצוות. נמסוק את זיתים בכל השיטות המסיק שנלמדו בהסבר הפתיחה (גירגור, חליבה, סריקה, נקיפה, וניעור) ונרכז לגיגית גדולה, אותה ניקח לתחנת הפעילות, בהגיענו למתחם הפעילות נקבל הסבר מקיף על: משמעויות עץ הזית, חשיבותו, וההקשרים שלו לעם היהודי, בנוסף נקבל הסבר מוחשי כיצד היו מפיקים שמן זית בימי קדם, עם כלים כגון: מפרכה (הייתה מופעלת בימי קדם ע"י חמור, לצורך המחשה נחפש את אחד המבקרים לחמור אותנטי) המורכבת מבד וממל, עץ גדול – בד, מכבש בורג, ושק עקל. בתום ההסבר נכתוש את הזיתים במכתש ועלי (נלמד כיצד אומרים מכתש ועלי בעוד שפות וארצות) את הזיתים הכתושים נעביר למכבש בורג שממנו נפיק את הנוזל הראשוני שנקרא מוהל (מים מהולים עם שמן) בסוף התהליך יקבלו המבקרים הסבר על עצירת השמן (הפרדת השמן מהמוהל). בתחנה הבאה ילמדו המבקרים כיצד כובשים זיתים למאכל, לטובת כך כל משתתף מקבל צנצנת פלסטיק את הצנצנת יקבלו המבקרים כשי אישי וכמזכרת מהפעילות הפורייה, הצנצנות ממותגים במדבקות גרפיות עם אופציה להוספת שם אישי ע"ג הבקבוקון. לתוך הצנצנת יכניסו המבקרים את המרכיבים הבאים: זיתים, שום, לימון, ומי מלח (מינון המלח נקבע ע"י ניסוי הביצה הצפה)

בתום הפעילות נציג את הצגת נס פח השמן בהשתתפות חלק מהמבקרים, ובשיאה של ההצגה, יהודה המכבי (המדריך) נלחם ביוונים (חלק מהמבקרים) עם חרבות ספוג. ובתום ההצגה, וכחלק בלתי נפרד ממנה יהודה המכבי, מדליק מנורת שמן בדומה למנורת בית המקדש.

במהלך הפעילות המבקרים יהנו מסיבוב שבעת המינים ע"ג טרקטור ועגלת נוסעים בשטח החקלאי ונעבור על פני כל שבעת המינים שארץ ישראל התברכה בהם.

ניתן לשלב (בתוספת תשלום) עם הפעילות:

  • טאבון – רידוד בצק ואפיית פיתות בטאבון עם מתבלים אישיים בסגנון שוק איכרים
  • מתנפחים יבש ורטוב (בעונה) – "אתגרון ענק" הגדול בארץ 20 מטר אורך, מגלשה רטובה ענקית 6 מ' גובה
  • פינת ליטוף – שרקנים, ארנבות ואוגרים סיבירים
  • סוס פוני – רכיבה על סוס פוני
  • פינת יצירה – שונות ומגוונות המתאימות לכל גיל

יש לכם שאלה?

צרו קשר

גלריה