פעילות דגן (קציר חיטה)

מאי – יולי / אייר – תמוז

חוויה חקלאית מזמינה אתכם להכיר מקרוב את חווית קציר החיטים ותהליך הדייש כפי שהיו נהוגים בימי קדם.

הפעילות מלווה בהסברים ובהקשרים לחג השבועות (חג מתן תורה / ביכורים).

יום הפעילות יתחיל במפגש באוהל המבקרים בו הקבוצה תקבל הסבר על כל הפעילות במהלך היום. לאחר דברי הפתיחה נכנס לשדה החיטים עם מגלים, מספרים וחוטים (כלי קציר) בליווי הצוות נקצור את השיבולים נקשור אותם לעומרים (צרור קטן) ולבסוף נערום את כל העומרים לעלומה גדולה איתה תצטלם הקבוצה לתמונה קבוצתית. המבקרים יקבלו הסבר על תהליך הדייש עד הפקת הקמח ילמדו כלים קדומים כגון: מורג, מזרה, מכתש ועלי (נלמד כיצד אומרים מכתש ועלי בעוד שפות וארצות), אבני רייחים כברה, ונפה. המבקרים גם יקבלו הסבר על נושא המעשר (לקט, פאה ושכחה) שבמהותו מדגיש את הצורך לעזור לעניים החיים בקרבנו. לאחר ההסבר נפצח בהרקדה בליווי הבובות המפורסמות שלנו (אריה חיפושית כלבלב) לצלילי מוסיקה קצבית ומגוונת על מנת להיכנס לאנרגיות טובות לקראת העבודה. המבקרים יפוררו את השיבולים במגוון שיטות (לחבוט, למולל, ולחבוט עם מקל) ולאחר יפרידו את גרגרי החיטה מהמוץ והמלען בעזרת ידיהם וכברה אותם יאספו לתוך צנצנת פלסטיק ממותגת ויקבלו כשי אישי וכמזכרת מהפעילות בתוספת הנחיות זריעת הזרעים. לאחר מילוי הצנצנת יעברו המבקרים לשלב של כתישת גרגירי החיטה באמצעות מכתש ועלי וטחינתם ע"י אבני הריחיים (מורכבות מרכב ושכב). בסיומו של התהליך אנו אופים פיתות על סאג' טאבון עם מטבלים אישיים.

בתום הפעילות נציג את הצגת "אהבת אחים" – סיפור שהתרחש במקום בו נבנה בית המקדש בירושלים כאשר המסר המרכזי הוא: לתת, לעזור לאהוב איש את רעהו.

 במהלך הפעילות המבקרים יהנו מסיבוב שבעת המינים ע"ג טרקטור ועגלת נוסעים בשטח החקלאי ונעבור על פני כל שבעת המינים שארץ ישראל התברכה בהם.

ניתן לשלב (בתוספת תשלום) עם הפעילות:

  • מתנפחים יבש ורטוב (בעונה) "אתגרון ענק" הגדול בארץ 20 מטר אורך, מגלשה רטובה ענקית 6 מ' גובה
  • פינת ליטוף – שרקנים, ארנבות ואוגרים סיבירים
  • סוס פוני
  • פינת יצירה – עבודות גבס

יש לכם שאלה?

צרו קשר

גלריה